„Ważne przy czynnościach notarialnych dla mnie jest wskazywanie różnych możliwych rozwiązań i wyjaśnianie ich skutków prawnych.”

Edyta Pietrewicz

Nieruchomości lokalowe

Lokal stanowi nieruchomość odrębną od gruntu w przypadku, gdy został z nieruchomości gruntowej prawnie wyodrębniony. Oznacza to, że dla lokalu została założona odrębna od gruntu księga wieczysta. Dotyczy to zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu, np. biurowym, usługowym czy garażu. W praktyce lokal taki zwany jest:

  • lokalem stanowiącym odrębną nieruchomość, 
  • nieruchomością lokalową 
  • lub odrębną własnością lokalu.

Z własnością takiego lokalu związany udział w nieruchomości, z której został on wyodrębniony, zwanej nieruchomością wspólną. Ta nieruchomość wspólna to grunt, na którym położony jest budynek, w którym lokal się znajduje oraz części tego budynku, które służą do wspólnego użytku właścicielom wszystkich lokali w tym budynku. Zalicza się do nich np. klatki schodowe, pomieszczenia techniczne czy dach.

Art. 3 ust. 3 Ustawy o własności lokali

Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. 

Wyodrębnieniu prawnemu podlega lokal, który spełnia określone wymagania techniczne. Są one potwierdzane właściwym zaświadczeniem wydawanym przez starostę, którego funkcje w miastach na prawach powiatu pełni prezydent.

Art. 2 ust. 2 Ustawy o własności lokali

Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu następuje w drodze:

  • umowy, zawieranej w formie aktu notarialnego, 
  • jednostronnego oświadczenia dotychczasowego właściciela, sporządzanego w formie aktu notarialnego,
  • orzeczenia sądowego,

przy czym w każdym z tych przypadków wymagane jest również założenie księgi wieczystej, co następuje na podstawie wskazanej umowy, oświadczenia lub orzeczenia. Warto pamiętać, że odrębna własność lokalu powstaje właśnie z chwilą założenia księgi wieczystej dla lokalu. 

Od wyżej opisanych nieruchomości lokalowych odróżnić należy spółdzielcze własnościowe prawa do lokali. Więcej na ten temat w publikacji: Lokale i spółdzielcze prawa do lokali – podobieństwa i różnice.

Edyta Pietrewicz

Notariat jest dla mnie wyjątkową profesją prawniczą, w której jako osoba zaufania publicznego pomagam w rozwiązywaniu problemów prawnych przy jednoczesnym skupieniu się na człowieku. Prawo w mojej ocenie służy człowiekowi i – wbrew często wyrażanej opinii – nie ogranicza ludzkiej wolności, a pomaga odkryć jak rozległe są jej granice.

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować: